Kargo Paketleme Nasıl Yapılır ( 7 Pratik İpucu )

Kargo Paketleme Nasıl Yapılır az çok hepimiz biliyoruz. Ancak doğru kargo paketleme esas olandır. Doğru ambalajı seçmek ve akıllı nakliye yöntemlerini kullanmak için zaman ayırmaya değer.

En iyi kargo paketleme süreci için hazırladığımız ipuçları ve püf noktaları, maliyetleri düşürmenize, paketleme için harcanan zamandan tasarruf etmenize ve gönderiniz için en iyi koruma biçimini sunmanıza yardımcı olacaktır. Hazırsanız başlayalım.

7 Adımda Doğru Kargo Paketleme

1. Doğru Kutuyu Seçin

Kargo paketleme konusunda doğru seçim esas olandır. Her zaman eşyalarınız için uygun boyuttaki kutuları seçin. Böylece kutuda çok fazla yer kaplamadan ideal bir yerleşim yapabilirsiniz. Zira biliyorsunuz kargo ücretleri, kutunun boyutuna, hacmine ve ağırlığına bağlı olarak değerlendiriliyor. Büyük kutu kullanıp kutudaki boş alanlar için para ödemeyin.

2. Kargo Paketlemeyi Standart Hale Getirin

Sürekli kargo gönderimi yapıyorsanız bunu standart hale getirebilirsiniz. Anlaştığınız kargo firmasının paketleme yönergelerini öğrenin ve bunları kaydedin.  Gönderilecek öğeleri en uygun şekilde paketlemek için kendi özel kontrol listesinizi oluşturun. Bu liste bir süre sonra standardınız olacak ve işinizi son derece kolaylaştıracaktır.

 

Faydalı İpucu

Kargo paketleme sürecinin her adımını açıklayan detaylı kontrol listeleri oluşturun. Böylece personeliniz, doğru koli boyutunu seçmekten ve her ürünün koli içine nasıl yerleştirilmesi gerektiğine, etiketlerin nasıl doğru yapıştırılacağına  ve  kolilerin gönderilmeden önce nasıl etiketleneceğine kadar gerekli adımları öğrenecektir.

 

3. Paketleme Alanını Daha Verimli Düzenleyin

Paketleme alanını ve rafları akılcı bir şekilde düzenleyerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. En çok satan ürünlerinize ya da promosyon ürünlerinize olan mesafeyi, paketleme alanının yanına taşıyarak minimumda tutun.

En popüler ürünleri önceden paketlemek ve bunları kolayca erişilebilecekleri raflara yerleştirmek son derece ideal fikir. Zamandan tasarruf etmenin bir başka iyi yolu da rafları ve sıraları net işaretlerle etiketlemektir.  Böylece kimse ürünleri aramak için zaman kaybetmez.

 

Faydalı İpucu

Ürünlerinizi paketlemek için ihtiyaç duyulan tüm araçların (makas, paketleme bıçakları, bant, etiketler gibi ) düzenli yerleştirildiği bir paketleme alanı size ciddi anlamda verimlilik kazandıracaktır.

 

4. Yoğun Satış Dönemlerine Hazır Olun

Özellikle E Ticaret sistelerinin online mağazalarında çalışan herkes, Yeni yıl, sevgililer günü, anneler günü gibi zamanlarda satışların önemli ölçüde artacağını bilir. Elbette bu özel günler gibi yoğun olan başka dönemler de vardır. Dolayısı ile kullanacağınız kutu ve malzemeleri önceden hazırlayarak bu dönemlerin tedbirini almak son derece akıllıca bir fikir.

Faydalı İpucu

  • Kutuları bir araya getirin.
  • Yastıklama malzemesiyle doldurun.
  • Paketleme için ihtiyaç duyulacak diğer her şeyi hazırlayın.
  • Yoğun satış dönemi başlamadan önce tüm hazırlığın yapıldığından emin olun.

Hatta belirli üründen büyük miktarlarda satacağınızı düşünüyorsanız, önceden birkaç paket hazırlayabilirsiniz. Kuşkusuz müşterilerinizin siparişlerini zamanında almasını sağlamak sizide sevindirecektir.

 

5. Her Zaman Kaliteli Ambalaj Tercih Edin

Yoğun kargo gönderimi yapan bir firmanız varsa kutuları ve diğer ambalajları önceden satın almanız söz konusu olacaktır. Bu durumda asla ucuza kaçmayın. Zira kaliteli ambalajlara harcadığınız ekstra para, hasarlı ve kırık ürünler için gereksiz maliyetlerden tasarruf etmenizi sağlayabilir.

 

Faydalı İpucu

Güçlü ve sağlam kutular ürünleriniz için daha fazla koruma sağlar. Böylece herhangi bir kırılma bozulma sonrası iade sorunu yaşamazsınız.

 

6. Teslimat Şartlarınızı Net Olarak Belirtin

Müşterilerinizin kargo ve teslimatla, kargo takibi ile ilgili sorularına doğru ve beğenilen cevaplar vermeyi unutmayın. Zira memnun olan her müşteri sizin sadık bir müşteriniz olmaya adaydır.

 

Faydalı İpucu

Web sitenizde paketleme, nakliye, iade ve teslimat süreleri hakkında sık sorulan soruları kapsayan bir SSS sayfası oluşturun.

Tüm koşulları ve yoğun dönemlerdeki değişiklikleri müşteriye yansıtmak için SSS sayfasını sürekli güncel tutun. Ayrıca, olası gecikmeler ya da aksaklıklar gibi bilgileride eklemeyi unutmayın.

 

7. Adresleri Mutlaka Doğrulayıp Gecikmeleri Önleyin

Müşterilerinizin adres bilgilerinin doğru olduğundan emin olun. Bu son derece kritik öneme sahip. Zira hiç kimse satın aldığı ürünün gecikmesini istemez. Tüm detaylar gibi cep telefon numaralarını mutlaka alın. Böylece kargo gönderimi hakkında SMS ile detaylı bilgiler iletebilirsiniz.

 

Sonuç

Kargo paketleme ve sonrası oldukça önemli. Bu konuda yukarıdaki makalemiz sizlere yardımcı olacaktır.  Bir firma olarak sürekli kargo gönderin ya da bireysel olarak herhangi birine hediye gönderiyor olun.

Hangisi olursa olsun her zaman paketleme ve kargo prosedürlerinizi gözden geçirin. Kargo Firmaları taşıma konusunda size gerekli bilgileri sağlayacaktır.  Örneğin Yurt İçi Kargo Paketleme Standartları için şurada -> paketleme sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu süreçleri olabildiğince verimli hale getirerek hem zamandan hem de paradan önemli ölçüde uzun vadeli tasarruflar sağlayabilirsiniz.

5 Yorum

  1. Burak Gönenç 5 Kasım 2022
  2. Şahin Karaman 17 Kasım 2022
  3. Çağrı koç 18 Kasım 2022
  4. tolga kurt 30 Kasım 2022
  5. Selim yılmaz 3 Ocak 2023

Yorum Yap