PTT Kargo Takip Gönderi Sorgulama

 

PTT Kargo Takip aşaması son derece kolaydır. PTT gönderi takibi ekranından takip numarası ile kargo takip işlemleri gerçekleştirilebilir. Kargo takibi müşteri hizmetleri aranarak da yapılabilir. Müşteri hizmetlerine ulaşmak için 444 1 788 numarasının aranması gerekir. 

ptt kargo takip
PTT Gönderi Sorgulama

PTT Kargo Takip Nasıl Yapılır?

PTT kargo takibi yapabilmek için, PTT resmi sitesine gidilmesi gerekir. Burada yer alan gönderi takip ekranı açılmalıdlr. Bu ekrana ulaşabilmek için http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine tıklanabilir. Açılan ekrana PTT takip numarasının (barkod numarasının) girilmesi gerekir. Takip numarası girildikten sonra kargo takip sorgulaması yapılır. Veritabanından anlık çekilen bilgilere göre kargonun anlık olarak nerede olduğu takip edilebilir. 

Telefondan PTT Kargo Takibi Yapılır mı?

Telefondan PTT kargo takibi yapılması mümkündür. Bunun için 444 1 788 numarası üzerinden müşteri hizmetlerinin aranması gerekir. Müşteri hizmetlerine kişisel bilgiler verildikten sonra kargo takibi yapılabilir. 

PTT Kargo takip numarası nereden bulunur?

PTT kargo takip numaraları, kargo gönderimi esnasında müşterilere verilen belgenin üzerinde yer alır. Kargo bekleyen tarafta yer alan tarafta olanlar ise, kargo bekledikleri şirket ile iletişime geçerek kargo takip numaralarını öğrenebilirler.

Ayrıca PTT müşteri hizmetleri aranarak da PTT kargo takip numarasının öğrenilmesi mümkündür. Müşteri hizmetlerini arayarak kargo takip numarası öğrenmek isteyenlerden kişisel bilgiler istenir. Kişisel bilgilerin doğrulaması yapıldıktan sonra, müşteri temsilcileri tarafından kargo takip numarası verilir. 

PTT Kargo Takip sorgulama nasıl yapılır?

Kargo takibinin yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

  • Kargo Takip bölümüne gidildikten sonra kargo takip numarası ile yukarıdaki kutucuk doldurulmalıdır.
  • Kutucuğun altında yer alan Sorgula butonuna basılarak kargo takip sorgulaması başlatılır.

Bu adımlar izlendikten sonra açılan ekranda kargoların nerede olduğuna ve ne zaman teslim edileceklerine dair bilgiler yer alacaktır. 

PTT Kargo üzerinden kargo takip sorgulaması yapılabilmesi için PTT resmi sitesi olan www.ptt.gov.tr adresine gidilmesi gerekmektedir. Burada yer alan kargo takip kısmına, 13 haneli barkod numarası girildiği takdirde, kargonun mevcut durumu ve nerede olduğu görülecektir. 

PTT kargo takip numarası nerede yazar?

PTT kargo takip numarası, 13 haneli bir numaradır ve kargo işlemleri esnasında verilen belge üzerinde yer alır. 

PTT Kargo ne zaman ulaşır?

PTT kargo, gönderilerin adreslerine ve gönderim mesafelerine bağlı olarak farklı teslimat sürelerinde kargo teslimlerini gerçekleştirebilir. Genellikle 2 ila 3 iş günü içerisinde kargo teslimatları gerçekleştirilir. 

PTT Kargo Ücreti Ne Kadar?

PTT kargo ücretlendirmelerinde, diğer kargolara göre daha farklı bir yöntem uygulamaktadır. PTT Kargo’da ücretlendirmeler taşıma sınıflarına ve kargolanan ürünlerin özelliklerine göre değişiklikler gösterir. Mesafe, boyut ve ağırlık da kargo ücretlerini etkileyen unsurlar arasında yer alırlar. 

Şubelere gidilerek ya da PTT resmi sitesine girilerek gönderilmek istenen eşyaların özelliklerine göre ücret hesaplamaları yapılabilir. Fakat genel olarak 1 kiloya kadar olan kargolar için 26 TL; 1 kilo ile 2 kilo arasındaki kargolar için 30 TL; 2 kilo ile 3 kilo arasındaki kargolar için ise 32 TL ücretlendirmeler yapılır. Daha ağır kargolar için ise, kilo başına ücretlendirmeler yapılır. 

PTT Kargo Hakkında

PTT, 1840 senesinde temelleri atılmış olan bir şirkettir. Türkiye’nin en köklü kargo ve dağıtım şirketi olma ünvanını elinde tutmaktadır. İlk olarak Posta Nezareti olarak adlandırılmıştır. Sonrasında ise ismi Telgraf Müdürlüğü olarak değişmiştir. Günümüzde ise PTT Kargo adı altında kargo ve dağıtım faaliyetlerine devam etmektedir. 

PTT Kargo Genel Merkez İletişim

PTT Kargo Genel Merkez, Ankara’da yer almaktadır. Genel merkeze ait açık adres ve belgegeçer bilgileri aşağıda yer almaktadır:

  • Adres: Şehit Teğmen Kalmaz Cad. No: 2 06050 Ulus / ANKARA
  • Belgegeçer: +90 312 309 51 44

PTT Kargo Sosyal Medya İletişim Adresleri

PTT Kargo’nun resmi Facebook, Twitter ve Instagram hesapları bulunmaktadır. Bu hesaplara ait bağlantı linkleri ve ait oldukları sosyal medya platformları aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

PTT Kargo Sosyal Medya Adresleri
Facebookfacebook.com/Ptt.Kurumsal/
Twittertwitter.com/PTTKurumsal
Instagraminstagram.com/pttkurumsal/

PTT Kargo Çalışma Saatleri

PTT şubeleri hafta içi 8.30 – 12.30 ve 13.30 – 17.30 arası çalışmaktadır. 12.30’da verilen 1 saatlik yemek molasında ise şubeler hizmet vermemektedir. Merkez PTT şubeleri dışında, diğer şubeler Cumartesi günleri kapalıdır. Cumartesi günleri sadece belirli bölgelerde hizmet veren PTT şubeleri ise, 13.30’a kadar açıktır. PTT şubeleri pazar günleri kapalıdır. 

PTT Kargo Takip Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

PTT kargo takip numarası nerede yazar?

PTT kargo takip numaraları, kargo işlemleri esnasında hazırlanan belgede yazar. Kargo takip numarası almayan ya da numarayı kaybeden müşteriler ise, müşteri hizmetlerinden ya da şubelerden kargo takibi yapabilirler. Aynı zamanda müşteri hizmetleri ya da şubeler üzerinden kişisel bilgilerini vererek kargo takip numaralarını öğrenebilirler.

PTT kargo takip nasıl sorgulanır?

PTT kargo takip linkine tıklandıktan sonra açılacak ekrana, 13 haneli barkod numarası girilmelidir. Kargo takip numarası ile kargo takibi yapılabilir.

PTT kargo takip ne zaman gelir?

PTT kargo teslimat süreleri kargonun gönderileceği adresin uzaklığına göre değişiklikler gösterebilir. PTT Kargo, genel olarak 2 ila 3 iş günü arasında teslimatlarını gerçekleştirir.

PTT kargo takip nasıl yapılır?

PTT Kargo takip hizmeti, PTT’ye ait resmi site üzerinden sunulmakta olan bir hizmettir. Online olarak sunulan bir hizmet olduğu için 7/24 kargo takibi yapma imkanı sağlar. Kargo gönderi sorgulama ekranı üzerinden, kargonun anlık durumu hakkında her an kolayca bilgi sahibi olunabilir. Gönderi sorgulama ekranı açıldığında kargo takip numarasının girilmesi gerekir. Kargo takip numarası girildikten sonra sorgulama başlatıldığı takdirde saliseler içerisinde kargonun anlık durum bilgileri ekrana yansıyacaktır.

PTT Kargo kargo takip numarası kaç haneli?

PTT kargo takip numarası genel olarak “KP” ile başlar ve toplamda 13 haneden oluşur. Bazen bu durum değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak KP00000000001 formatında bir kod olarak oluşturulur.

Kargo hasar bildirimi nasıl yapılır?

PTT Kargo hasar bildirimleri, hasar tespit tutanakları tutularak yapılır. Hasarlı bir kargo teslimatı gerçekleştirildiği takdirde, zaman kaybetmeden ürün hasar tespit tutanağı tutulur. E-ticaret siteleri üzerinden yapılan bazı alışverişlerde ise, birtakım firmalar Durum Tespit Tutanağı tutarlar.

PTT Kargo hafta sonu açık mı?

PTT Kargo şubeleri pazar günleri hizmet vermemektedir. Cumartesi günleri ise sadece bazı şubeler, saat 13.30’a kadar açıktır. Bu şubeler sadece belirli bölgelerde yer alan şubelerdir. Belirli bazı şubeler dışındaki tüm PTT Kargo şubeleri, hem Cumartesi hem Pazar kapalıdırlar. Merkez PTT şubeleri ise Cumartesi açık olan şubeler arasına girerler.

PTT Kargo ücreti ne kadar 2022?

PTT Kargo ücretleri gönderilen ürünün özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda ürünün gönderilmek istendiği mesafeler de ücretlerin belirlenmesinde etkili olmaktadırlar. Ürün boyutları, ağırlıkları, cinsleri ve gönderim mesafeleri göz önünde bulundurularak bir ücretlendirme yapılır. 

Genel olarak ise, 1 kiloya kadar olan kargolarda 26 TL ücretlendirme uygulanır. 1 kilodan fazla olan, 2 kiloya kadar kargolar da ise 30 TL gibi bir ücretlendirme söz konusudur. 2 kiloyu geçen fakat 3 kilonun altında kalan kargolarda ise 32 TL ücretlendirmeler görülür. 3 kiloyu geçen kargolar için ise, kilo başına ücret artar. Kargo ücretlendirmelerinin net bir şekilde hesaplanması için PTT resmi sitesine gidilebilir. Aynı zamanda PTT şubelerine gidildiği takdirde de kargo ücretlendirmeleri ile ilgili bilgi alınabilir.

1 Yorum

  1. Nergis yağızer 6 Ekim 2022

Yorum Yap