Hangi Kargo Kimin ( 2023 Güncel Bilgiler )

Hangi Kargo Kimin makalemizle bütün kargo şirketlerini bir arada topladık. Bu aslında bütün araştırmacılar için ciddi bir kolaylık oluşturacaktır. Zira kargo kimin kelimesi ile biten bütün araştırmalar parça parça olmaktadır.

Örneğin siz merak ederek Yurt İçi Kargo Kimin araması yaptıysanız sadece o firmanın bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ancak ilk anda ulaştığınız bu bilgilerde detaylı olmayacaktır. Net bir veri elde etmek için farklı kaynaklardan derlemeler yapmalısınız.

Ancak bu derleme ciddi bir zaman isteyen kapsamlı bir araştırma gerektirmektedir. Fakat merak etmeyin artık buna gerek kalmadı. Hem sizler için kolaylık hem aynı zamanda kapsamlı bir data olması için biz bu sorunu çözdük. Kargo kimin  ek cümlesi ile biten bütün sorularınızı bu yazıda cevapladık.

Önemli Not :  Bu yazı yeni kargo şirketlerinin eklenmesi ile periyodik aralıklarla güncellenecektir. Böylece kargolar hakkında dev bir bilgi bankası oluşacaktır. Dolayısı ile zaman zaman güncellemeleri görmek için bu sayfayı yeniden ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu küçük açıklamadan sonra hazırsanız başlayalım. Çayınızı ya da kahvenizi almayı unutmayın. Zira uzun ve keyifli bir okuma yolculuğu sizi bekliyor. Bakalım hangi kargo kimin ve nasıl bir kuruluş hikayesi var.

2023 Güncel Verilere Göre Hangi Kargo Kimin

Yurtiçi Kargo Kimin?

Yurtiçi Kargo 1982 yılında Arıkanlı Holding çatısı altında Dr. İbrahim Arıkan tarafından kurulmuştur. Türkiye’nin ilk Türk kargo markası olması Yurtiçi Kargo ‘yu diğerlerinden ayıran belirgin özelliktir. Şirket ilerleyen yıllarda yüzde 25 hissesini Fransız GeoPost kargoya devretti.

Hali hazırda Türkiye ‘de 18 Bölge Müdürlüğü, 33 Aktarma Merkezi, 1200’ü aşkın birimi, 20.000 üzerinde personeli ve 6000 ‘den fazla araç filosu bulunmaktadır. Güncel olarak Türkiye’nin 81 ilinde onların köylerinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hizmet sunmaktadır.


Aras Kargo Kimin?

Aras Kargo  Celal Aras ‘a aittir. Celal Aras 1979 yılında Aras Dağıtım ve Pazarlama‘ yı kurdu. Bu girişimin ardından 1989 yılında taşımacılıkta da 1989’da faaliyete başladı. Böylece Aras Kargo ‘nun temelleri atılmış oluyordu.

Celal Aras 2008 yılı Şubat ayında vefat edince yerine şirket Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Z. Aras geçti. Takip eden yıllarda Aras Kargo ‘nun yüzde 25’lik hissesi bir Avusturya taşımacılık firması olan Austrian Post’a satılmıştır.


Sürat Kargo Kimin?

Sürat Kargo Kaynak Holding ‘e ait bir şirketti. 2003 yılında İstanbul ‘da kuruldu.  Kaynak holding sahipliği 2015 yılına kadar devam etti.  15 Temmuz sonrası Holdinge  kayyum atanarak bağlı şirketleriyle birlikte TMSF’ye devredilmiştir.

İlerleyen süreçte TMSF tarafından bir ihale yapılmış ve Sürat Kargo 28 Haziran 2021 yılında satışa çıkarılmıştır.

 

MNG Kargo Kimin?

MNG Kargo  Mardinli Aslan Kut ‘a aittir. Aslan kut önce Yurt İçi Kargo şube müdürü olarak göreve başlamış hızla yükselerek Aras Kargo genel müdürü olmuştur. Yurtiçi Kargo ve Aras Kargo’ da geçen 10’ar yıllık çalışmalardan sonra 2003 yılında MNG Kargo’yu kurmuştur.

MNG Kargo günümüzde 850 üzerinde şubesi, 9 Teknolojik Aktarma Merkezi, 27 aktarma merkezi, 35 minihub, 14 bölge müdürlüğü, 11.000’den fazla personeli ve yaklaşık 3500 kara taşıma aracı ile hizmete devam etmektedir.

MNG Kargo aynı zamanda dünya çapında 220 farklı ülkede de faaliyette olan bir şirkettir.  Sektördeli ilk teknolojik aktarma merkezleride yine MNG kargo bünyesinde bulunmaktadır.

 

UPS Kargo Kimin?

UPS Kargo 1907 yılında şirketi kuran Claude Ryan ve Jim Casey ‘e aittir.  İkili 100 dolarlık bir kredi ile ilk olarak Seattle’da American Messenger Company şirketini kurarak başladılar işe. Bu şirket UPS kargonun temelleri sayılmaktadır.

Bütün faaliyetlerini bulunduğu bölgede gerçekleştiren şirket 1919 yılında Seattle’ın dışına açıldı. Böylece kısa adı UPS olan United Parcel Service ismi kullanılmaya başlandı. Önce Oakland, Kaliforniya’ya doğru faaliyetler genişletildi. Daha sonra dünya çapında dev bir şirket konumuna geldi.

UPS kargo şu anda çokuluslu yönetime sahip bir kargo şirketidir. UPS Türkiye Müdürü olarak Michael Harrell görev yapıyordu. Ancak Harrel Fransa Genel Müdürü olarak atandı.  UPS Türkiye Genel Müdürlüğü görevini ise Ufku Akaltan yürütmektedir.

2022 yılı itibariyle Dünya çapında 2000 uçuş gerçekleştiriyor. Dünya genelindeki 534 000 çalışanı ile 220 den fazla bölgede hizmet veriyor. Aynı zamanda Türkiye içinde 81 ilde 3000 den fazla personeli ile hizmetlerini devam ettirmektedir.


FedEx Kimin?

FedEx Frederick W. Smith ‘e ait bir kargo şirketidir.  FedEx ibaresi Federal Expres adının kısaltılmış halinden oluşur. Şirketi 1971 yılında 4 milyon dolarlık miras 80 milyon dolar kredi ile kurmuştur.  FedEx Little Rock,Arkansas ABD de 8 adet uçakla başlangıç yapmıştır.

İlk zamanlar 8 uçakla 35 şehrin kargo taşımacılığını yapmış zaman içinde büyüme gerçekleşmiştir. FedEx CEO ‘su ve icra kurulu başkanı Rajesh Subramaniam ‘dır.  Subramaniam aynı zamanda gelecek dönem başkanıdır.

FedEx 2022 yılı güncel bilgilerine göre 50 000 ‘den fazla çalışanı Dünya çapında 220 den fazla ülkedeki faaliyetleri 39 karayolu bağlantısı ile dünya çapında hava ve kara taşımacılığı yapan bir Amerikan şirketidir.

Ayrıca şu bilgiyide ekleyelim. Fedex ‘in Türkiye ‘deki kargo temsilcisi MNG Kargo ‘dur.

 

Sendeo Kargo Kimin?

Sendeo Kargo Koç Holding ‘e ait bir lojistik ve dağıtım şirketi.  Şirket kurum içi girişimcilik modeliyle Aygaz’ın kargo şirketine dönüşmüş hali olarak sektörde yerini aldı. Aygaz önce Aykargo olarak başladı. 2021 yılının Eylül ayında ise şirketin ismi Sendeo olarak değiştirildi.

Sendeo Kargo bilindik geleneksel kargo dağıtım şirketlerinden farklı çalışıyor. Şirket 81 ilimizde faaliyette. Kargo dağıtımını şubelerle değil transfer ve dağıtım merkezleri kanalı ile yapıyor.

Ülkemiz genelindeki il bazında 8 transfer, 5 dağıtım merkezi, 1.000 ‘i aşkın teslimat noktası bulunuyor. Sendeo Kargo Genel Müdürü Özgün Şahin ‘in anlattıklarına bakılırsa hedef 2022 yılı bitmeden 11 transfer, 45 dağıtım merkezi, 2.400 teslimat noktasına  ulaşmak.

Konuşmalar arasında Özgün Şahin ‘den şirkete 60 milyon doları aşkın yatırım yapma planları olduğunu ve Ford E-Transit araçlarıda Sendeo Kargo filosuna katacağını öğreniyoruz.


Kargom Sende Kimin?

Kargom Sende ülkemizin ‘nin yeni nesil kargo şirketlerinden biri. 2020 yılının Kasım ayında kuruldu. Alt yapı olarak Turkuvaz Dağıtım Pazarlama A.Ş. ‘nin aynı zamanda kargo şirketi haline gelmiş modeli.  Zira şirket Turkuvaz Medya Grubu ‘na ait olan Turkuvaz Dağıtım Pazarlama A.Ş.’nin tüm dağıtım ağı aynı zamanda Kargom Sende için kullanılıyor.

Turkuvaz Medya ‘yı biliyorsunuz. Türkiye ‘nin bilinen en geniş gazete dergi dağıtım şirketidir. 81 ilimizde ve 25 bini aşkın satış noktasında 1.350 araçlık filosu ile hizmet sunar. İşte bu yapı aynı zamanda Kargom Sende olarak tüm Türkiye ‘de aynı yapı ile kargo hizmetide sağlıyor.

Ülke çapında 5 bölge müdürlüğü ve 145 dağıtım merkezi olan Kargom Sende ‘nin hizmeti ise sadece E Ticaret firmalarına özel. Üst düzey teknoloji ile donatılmış bir ağı bulunuyor. Örneğin, teslimata çıkan gönderiyi harita üzerinde online olarak adım adım takip edebiliyorsunuz.

 

Sonuç

Hangi Kargo Kimin sorusu, cevabı son derece yoğun araştırılan bir konu. Bu konu üzerine yapılan en kapsamlı araştırma yazısını sitemizde okudunuz. Neden en kapsamlı? Zira okuduğunuz bu yazı henüz bitmedi. Türkiye ‘de açılan en son ve en küçük kargo şirketinide yazımıza dahil etmeden bitmeyecek.

Yeni kargo bilgileri ile periyodik olarak güncellecek bu yazıyı düzenli olarak tekrar ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Mete 16 Aralık 2022

Yorum Yap